Subwoofer 101: Jak ustawić i skonfigurować subwoofer?

Udostępnij:

Niezależnie od tego, czy jest to dźwięk tłumu ryczącego w ostatnich chwilach wielkiej gry, czy też pełna akcji scena pościgu w ulubionym filmie, dźwięk króluje w dziedzinie rozrywki i w skali A/V awesomeness, a niewiele komponentów jest tak samo ważnych jak subwoofer. Jest tylko coś pierwotnego w pudełku wykonanym wyłącznie w celu grzechotania kości potwornym basem. Uważamy, że każdy powinien mieć co najmniej jeden - ale dwa są lepsze. Niestety, tak niesamowite jak subwoofery, mogą być bardzo zmienne.

Prawidłowe rozmieszczenie i pozycjonowanie odgrywa ogromną rolę w słodkiej nauce o dźwięku i może radykalnie poprawić jakość dźwięku, więc jeśli nie masz solidnego oparcia w nauce o akustyce i dogłębnego zrozumienia sposobu działania urządzeń audio-wideo, umieszczenie i ustawienie subwoofera w celu uzyskania optymalnej wydajności może skończyć się spoconym przypadkiem prób i błędów. Chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć i zareagować na niezliczone zmienne każdego pomieszczenia (np. typ podłogi, typ sufitu, wymiary pomieszczenia, itp.), możemy skierować Cię w dobrym kierunku. Naszym celem jest dostarczenie Ci narzędzi, których potrzebujesz, aby to zrozumieć i zbliżyć się o jeden krok do osiągnięcia tej słodkiej symfonii dźwięku. Nadal będą jakieś próby i błędy, ale przynajmniej będą to próby i błędy wykształcone, a na koniec tego wszystkiego, będziesz cieszył się lepszym basem. Yay za basy! Teraz zróbmy to.

Dlaczego subwoofer?

Dostajesz o wiele więcej (i o wiele lepszy) bas za dolara z pudełka zbudowanego specjalnie po to, aby go wypiąć. Subwoofery są mniej natrętne niż głośniki stojące z głośnikami wystarczająco dużymi, aby wykonać to samo zadanie. Ponadto, subwoofery mają dedykowane zasilanie na pokładzie, zmniejszając obciążenie odbiornika A/V lub wzmacniacza wielokanałowego. Krótko mówiąc, są one bardziej efektywną drogą do zaspokojenia potrzeb rynku niższego szczebla. Prawidłowa integracja subwoofera poprawi również ogólną jakość dźwięku w systemie, dodając wzrost głębokości i szerokości sceny dźwiękowej systemu, jak również lepszy dźwięk z głośników, ponieważ zostały one odciążone od ciężkiego podnoszenia.

Znaczenie umieszczenia

Większość ludzi nie myśli o tym w ten sposób, ale kiedy słuchasz systemu audio, to, co naprawdę słyszysz, to efekt, jaki pokój ma na system audio. Ściany, okna i meble zabarwiają dźwięki, które słyszysz, ale częstotliwości basów są szczególnie wrażliwe na czynniki panujące w pomieszczeniu. Dlatego umieszczenie jest naprawdę ważne.

Największymi wrogami subwoofera są powierzchnie równoległe - wiesz, te szalone rzeczy zwane ścianami w salonie lub w jaskini. Fale basowe są zasadniczo wielokierunkowe, więc mają tendencję do odbijania się w całym pomieszczeniu. Kiedy odbijają się od ścian, często odbijają się od siebie, tworząc jeden z dwóch scenariuszy: Fale stojące lub martwe basy.

Chociaż przyznajemy, że narożnik jest często najwygodniejszą opcją, rzadko jest to opcja idealna.

Fale stojące (na które ma wpływ wielkość pomieszczenia i długość fali dźwiękowej) to nadmiar energii basu. Dzieje się tak, gdy określona częstotliwość jest wzmacniana przez czynniki pokojowe lub podobne długości fal występujące mniej więcej w tym samym czasie i miejscu. To, co słyszysz w takim przypadku, to efekt "bumii" lub "jednodźwiękowego basu", któremu brakuje definicji lub naprężenia. Na przeciwległym końcu widma znajdują się martwe strefy basu, które zdarzają się, gdy fale odbijające się nawzajem się anulują, pozostawiając cię z martwym punktem.

Aby poradzić sobie z akustyką pomieszczeń i ich efektami, możesz zdecydować się na pracę albo z pomieszczeniem, albo przeciwko niemu. Praca z pomieszczeniem obejmuje zabiegi akustyczne oraz inteligentne rozmieszczenie i regulację subwoofera. Praca przeciwko pokojowi może obejmować wszystko, od fantazyjnych EQ do oprogramowania do korekcji pokojowej. Wolimy tę pierwszą taktykę od tej drugiej, kiedy tylko jest to możliwe.

Gdzie go położyć?

Ogólnie rzecz biorąc, umieszczenie subwoofera w rogu lub blisko ściany da w rezultacie więcej basu, ale niekoniecznie najlepszy bas. Małe, niskonapięciowe subwoofery, takie jak te, które zazwyczaj dostarczane są z systemami kina domowego w pudełku i soundbarów, mają tendencję do używania małych sterowników połączonych ze wzmacniaczami o małej mocy, a tym samym mają tendencję do korzystania z pewnych wzmocnień brzegowych. Niestety, wszystko, co naprawdę dostajesz, to więcej tego samego gównianego basu. Chociaż przyznajemy, że narożnik jest często najwygodniejszą opcją, rzadko jest to opcja idealna.

Subwoofery z większymi przetwornikami i potężniejszymi wzmacniaczami nie muszą opierać się na ścianie po pomoc.  W rzeczywistości, wysokiej jakości subwoofery wydają się brzmieć najlepiej, gdy są wyciągnięte co najmniej 8 do 12 cali od każdej ściany. Subwoofery lepiej sprawdzają się również w przedniej połowie przestrzeni odsłuchowej, umieszczone bliżej głośników przednich kanałów, aby zmniejszyć opóźnienia czasowe i redukcję fazy.

Oto kilka przydatnych sugestii dotyczących tego, gdzie umieścić swoją jednostkę pływającą w oparciu o to, jaką masz elastyczność i czego możesz się po niej spodziewać, mieszkając tam.

Socialmedia

Warte uwagi

Porady projektanta oświetlenia do naszego...

Melanie Freundlich tworzy własne schematy oświetleniowe dla luksusowych rezydencji, galerii i bibliotek. Tutaj dzieli się jasnymi (i przystępnymi cenowo) pomysłami, aby fachowo oświetlić...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .