LED (Light Emitting Diodes) to najnowszy i najbardziej ekscytujący postęp technologiczny w branży oświetleniowej, który pojawił się stosunkowo niedawno i zyskał popularność na naszym rynku ze względu na swoje zalety - wysoka jakość oświetlenia, długa żywotność i wytrzymałość - Źródła światła oparte na technologii półprzewodnikowej P i N ma do 20 razy dłuższą żywotność niż lampy fluorescencyjne lub żarowe. Dzięki temu możemy łatwo wymienić liczne zalety oświetlenia LED.

Diody elektroluminescencyjne są niezbędnym elementem stosowanym w elektronice od wielu lat, ale dopiero niedawno zyskały one na popularności ze względu na diody LED o dużej mocy, dające światło wystarczająco silne, aby można je było stosować jako zamienniki dla świetlówek rtęciowych, żarówek lub tzw. energooszczędnych żarówek fluorescencyjnych.

W chwili obecnej na rynku dostępne są źródła i moduły LED, które są wystarczająco mocne, aby można je było wykorzystać jako oświetlenie infrastrukturalne, takie jak oświetlenie ulic czy parków, a nawet oświetlenie architektoniczne budynków biurowych, stadionów i mostów. Okazują się one również przydatne jako podstawowe źródło światła w zakładach produkcyjnych, magazynach i pomieszczeniach biurowych.

W systemach LED, będących substytutem powszechnego oświetlenia, najczęściej stosowanymi lampami są LED SMD i COB, zwane również Chip LED o mocy od 0,5W do 5W dla oświetlenia domowego i od 10W - 50W dla zastosowań przemysłowych. A zatem, czy oświetlenie LED ma swoje zalety? Tak, ale ma też swoje ograniczenia. Czym oni są?

Zalety oświetlenia LED

Długa żywotność - to jedna z największych zalet oświetlenia LED. Diody LED stosowane w tym typie oświetlenia charakteryzują się wysoką wydajnością pracy i dlatego mogą działać nawet przez 11 lat w porównaniu do energooszczędnych lamp o żywotności użytkowej krótszej niż rok. Przykładowo, diody LED pracujące po 8 godzin dziennie wystarczą na około 20 lat eksploatacji, a dopiero po tym okresie będziemy zmuszeni wymienić źródło światła na nowe. Ponadto częste włączanie i wyłączanie nie ma negatywnego wpływu na żywotność, podczas gdy ma to miejsce w przypadku starszych typów oświetlenia.

Efektywność - diody LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem znacznie mniejszego zużycia energii (energii elektrycznej) niż lampy żarowe, fluorescencyjne, meta-halogenkowe lub rtęciowe, przy sprawności świetlnej wynoszącej 80-90 % w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Oznacza to, że 80% energii dostarczanej do urządzenia jest zamieniane na światło, podczas gdy 20% jest tracone i zamieniane na ciepło. Wydajność żarówki wynosi 5-10% - tylko ta ilość dostarczanej energii jest zamieniana na światło.

Odporność na uderzenia i temperaturę - w przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia, zaletą oświetlenia LED jest to, że nie zawiera ono żadnych żarników ani elementów szklanych, które są bardzo wrażliwe na uderzenia i wstrząsy. Zazwyczaj w konstrukcji wysokiej jakości oświetlenia LED stosowane są wysokiej jakości tworzywa sztuczne i części aluminiowe, co powoduje, że diody LED są bardziej wytrzymałe i odporne na niskie temperatury i wibracje.

Transfer ciepła - diody LED, w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem, generują niewielkie ilości ciepła ze względu na ich wysoką wydajność. Ta produkcja energii jest w większości przetwarzana i przekształcana w światło (90%), co pozwala na bezpośredni kontakt człowieka ze źródłem światła LED bez narażenia na spalanie nawet po długim okresie jego pracy, a ponadto jest ograniczona do narażenia na ogień, które może wystąpić w pomieszczeniach, w których
używane jest oświetlenie starego typu, które nagrzewa się do kilkuset stopni. Z tego powodu oświetlenie LED jest bardziej korzystne dla towarów lub urządzeń, które są niezwykle wrażliwe na temperaturę.

Ekologia - zaletą oświetlenia LED jest również fakt, że diody LED nie zawierają materiałów toksycznych, takich jak rtęć i inne metale niebezpieczne dla środowiska, w przeciwieństwie do energooszczędnych lamp i nadają się w 100% do recyklingu, co pomaga zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Zawierają związki chemiczne odpowiedzialne za kolor jego światła (fosfor), które nie są szkodliwe dla środowiska.

Kolor - W technologii LED jesteśmy w stanie uzyskać każdy kolor oświetlenia. Podstawowe kolory to biały, czerwony, zielony i niebieski, ale dzięki dzisiejszej technologii postęp jest tak zaawansowany, że możemy uzyskać dowolny kolor. Każdy indywidualny system LED RGB posiada trzy sekcje, z których każda daje inny kolor z palety RGB - czerwony, zielony, niebieski.

Wady

Cena - oświetlenie LED jest droższą inwestycją niż tradycyjne źródła światła. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że tutaj żywotność jest znacznie dłuższa (ponad 10 lat) niż w przypadku zwykłych żarówek i jednocześnie zużywa kilka razy mniej energii niż w przypadku starego typu oświetlenia. Podczas pracy jednego źródła światła LED dobrej jakości, będziemy zmuszeni do zakupu min. 5-10 żarówek starego typu, które niekoniecznie skutkowałyby oszczędnościami naszego portfela.

Czułość temperaturowa - jakość oświetlenia diod w dużym stopniu zależy od temperatury otoczenia. W wysokich temperaturach dochodzi do zmian parametrów prądu przechodzącego przez elementy półprzewodnikowe, co może prowadzić do wypalenia modułu LED. Problem ten dotyczy tylko miejsc i powierzchni narażonych na bardzo szybki wzrost temperatury lub bardzo wysoką temperaturę (huty).

Socialmedia

Warte uwagi

Subwoofer 101: Jak ustawić i skonfigurować...

Niezależnie od tego, czy jest to dźwięk tłumu ryczącego w ostatnich chwilach wielkiej gry, czy też pełna akcji scena pościgu w ulubionym filmie, dźwięk króluje w dziedzinie rozrywki i...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .