LED (Light Emitting Diodes) to najnowszy i najbardziej ekscytujący postęp technologiczny w branży oświetleniowej, który pojawił się stosunkowo niedawno i zyskał popularność na naszym rynku ze względu na swoje zalety - wysoka jakość oświetlenia, długa żywotność i wytrzymałość - Źródła światła oparte na technologii półprzewodnikowej P i N ma do 20 razy dłuższą żywotność niż lampy fluorescencyjne lub żarowe. Dzięki temu możemy łatwo wymienić liczne zalety oświetlenia LED.

Diody elektroluminescencyjne są niezbędnym elementem stosowanym w elektronice od wielu lat, ale dopiero niedawno zyskały one na popularności ze względu na diody LED o dużej mocy, dające światło wystarczająco silne, aby można je było stosować jako zamienniki dla świetlówek rtęciowych, żarówek lub tzw. energooszczędnych żarówek fluorescencyjnych.

W chwili obecnej na rynku dostępne są źródła i moduły LED, które są wystarczająco mocne, aby można je było wykorzystać jako oświetlenie infrastrukturalne, takie jak oświetlenie ulic czy parków, a nawet oświetlenie architektoniczne budynków biurowych, stadionów i mostów. Okazują się one również przydatne jako podstawowe źródło światła w zakładach produkcyjnych, magazynach i pomieszczeniach biurowych.

W systemach LED, będących substytutem powszechnego oświetlenia, najczęściej stosowanymi lampami są LED SMD i COB, zwane również Chip LED o mocy od 0,5W do 5W dla oświetlenia domowego i od 10W - 50W dla zastosowań przemysłowych. A zatem, czy oświetlenie LED ma swoje zalety? Tak, ale ma też swoje ograniczenia. Czym oni są?

Zalety oświetlenia LED

Długa żywotność - to jedna z największych zalet oświetlenia LED. Diody LED stosowane w tym typie oświetlenia charakteryzują się wysoką wydajnością pracy i dlatego mogą działać nawet przez 11 lat w porównaniu do energooszczędnych lamp o żywotności użytkowej krótszej niż rok. Przykładowo, diody LED pracujące po 8 godzin dziennie wystarczą na około 20 lat eksploatacji, a dopiero po tym okresie będziemy zmuszeni wymienić źródło światła na nowe. Ponadto częste włączanie i wyłączanie nie ma negatywnego wpływu na żywotność, podczas gdy ma to miejsce w przypadku starszych typów oświetlenia.

Efektywność - diody LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem znacznie mniejszego zużycia energii (energii elektrycznej) niż lampy żarowe, fluorescencyjne, meta-halogenkowe lub rtęciowe, przy sprawności świetlnej wynoszącej 80-90 % w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Oznacza to, że 80% energii dostarczanej do urządzenia jest zamieniane na światło, podczas gdy 20% jest tracone i zamieniane na ciepło. Wydajność żarówki wynosi 5-10% - tylko ta ilość dostarczanej energii jest zamieniana na światło.

Odporność na uderzenia i temperaturę - w przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia, zaletą oświetlenia LED jest to, że nie zawiera ono żadnych żarników ani elementów szklanych, które są bardzo wrażliwe na uderzenia i wstrząsy. Zazwyczaj w konstrukcji wysokiej jakości oświetlenia LED stosowane są wysokiej jakości tworzywa sztuczne i części aluminiowe, co powoduje, że diody LED są bardziej wytrzymałe i odporne na niskie temperatury i wibracje.

Transfer ciepła - diody LED, w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem, generują niewielkie ilości ciepła ze względu na ich wysoką wydajność. Ta produkcja energii jest w większości przetwarzana i przekształcana w światło (90%), co pozwala na bezpośredni kontakt człowieka ze źródłem światła LED bez narażenia na spalanie nawet po długim okresie jego pracy, a ponadto jest ograniczona do narażenia na ogień, które może wystąpić w pomieszczeniach, w których
używane jest oświetlenie starego typu, które nagrzewa się do kilkuset stopni. Z tego powodu oświetlenie LED jest bardziej korzystne dla towarów lub urządzeń, które są niezwykle wrażliwe na temperaturę.

Ekologia - zaletą oświetlenia LED jest również fakt, że diody LED nie zawierają materiałów toksycznych, takich jak rtęć i inne metale niebezpieczne dla środowiska, w przeciwieństwie do energooszczędnych lamp i nadają się w 100% do recyklingu, co pomaga zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Zawierają związki chemiczne odpowiedzialne za kolor jego światła (fosfor), które nie są szkodliwe dla środowiska.

Kolor - W technologii LED jesteśmy w stanie uzyskać każdy kolor oświetlenia. Podstawowe kolory to biały, czerwony, zielony i niebieski, ale dzięki dzisiejszej technologii postęp jest tak zaawansowany, że możemy uzyskać dowolny kolor. Każdy indywidualny system LED RGB posiada trzy sekcje, z których każda daje inny kolor z palety RGB - czerwony, zielony, niebieski.

Wady

Cena - oświetlenie LED jest droższą inwestycją niż tradycyjne źródła światła. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że tutaj żywotność jest znacznie dłuższa (ponad 10 lat) niż w przypadku zwykłych żarówek i jednocześnie zużywa kilka razy mniej energii niż w przypadku starego typu oświetlenia. Podczas pracy jednego źródła światła LED dobrej jakości, będziemy zmuszeni do zakupu min. 5-10 żarówek starego typu, które niekoniecznie skutkowałyby oszczędnościami naszego portfela.

Czułość temperaturowa - jakość oświetlenia diod w dużym stopniu zależy od temperatury otoczenia. W wysokich temperaturach dochodzi do zmian parametrów prądu przechodzącego przez elementy półprzewodnikowe, co może prowadzić do wypalenia modułu LED. Problem ten dotyczy tylko miejsc i powierzchni narażonych na bardzo szybki wzrost temperatury lub bardzo wysoką temperaturę (huty).

Socialmedia

Warte uwagi

Dlaczego zakochujemy się w tym wielkim winylowym...

Więc Dzień Sklepu Rekordów Świata jest tutaj po raz kolejny. Ile to już minął rok.  Pod koniec 2016 roku, według powszechnych doniesień, po raz pierwszy w historii sprzedaż...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .