Porady projektanta oświetlenia do naszego wnętrza

Udostępnij:

Melanie Freundlich tworzy własne schematy oświetleniowe dla luksusowych rezydencji, galerii i bibliotek. Tutaj dzieli się jasnymi (i przystępnymi cenowo) pomysłami, aby fachowo oświetlić każdy dom.

Jak zaczęłaś pracę w tej dziedzinie?

Byłem kierownikiem sceny i projektantem oświetlenia w zespołach tanecznych; mój dyplom z projektowania teatralnego. Zainteresowałem się architekturą, więc poszedłem na kilka kursów, po czym wróciłem do szkoły dla magistra architektury w zakresie projektowania oświetlenia, które koncentruje się m.in. na estetyce, zastosowaniach technicznych i czynnikach środowiskowych. Po ukończeniu studiów przez 10 lat pracowałem w międzynarodowej firmie projektującej oświetlenie architektoniczne w Nowym Jorku, a następnie założyłem własną firmę.

Kiedy wchodzisz do domu, czy krytykujesz oświetlenie?

Tylko w mojej głowie.

Co sprawia, że marszczysz się?

Glare. Pomyśl o wisiorku w jadalni wiszącym zbyt wysoko, aby z linii wzroku siedzącego widza naga żarówka nie była osłonięta cieniem lub globusem.

Dlaczego tak trudno jest dobrać odpowiedni osprzęt?

Ponieważ ludzie zbytnio skupiają się na samym uchwycie. To, o czym naprawdę powinieneś myśleć najbardziej, to to, czym jesteś oświetleniem - jak światło ląduje na powierzchni, co robi z przestrzenią.

Jaki jest sekret pięknie oświetlonego salonu?

Różnorodność. Kluczem do tego jest posiadanie szeregu wysokości i lokalizacji oświetlenia. Nie chcesz mieć tylko lamp stołowych lub tylko lamp podłogowych ze światłem na jednym poziomie. Zamiast tego, mieć mieszankę, która zawiera światło na górze półki i coś niskiego, jak świecący sześcian na podłodze - co również dodaje ładny, kontemplacyjny dotyk.

Coś jeszcze do przemyślenia?

Przenieś więcej światła do niektórych miejsc i ulubionych obiektów. Ważne jest, aby różne części pomieszczenia znajdowały się na różnych poziomach jasności, aby zapobiec zmęczeniu światłem.

Co to jest "zmęczenie oświetleniem"?

Wyobraź sobie uczucie przebywania w sali konferencyjnej, w której wszystko jest na tym samym poziomie oświetlenia i nie ma cieni - to zmęczenie oświetleniem.

Mówiąc o złym oświetleniu, jaki jest twój stosunek do CFL?

Ludzie naprawdę boją się CFL, ponieważ wiele z nich jest surowych i sprawia, że wszystko wokół nich wygląda źle. Trudno jest zidentyfikować te dobre bez zrozumienia korekcji kolorów. Etykiety takie jak "światło dzienne" są bezsensowne jak "wszystkie naturalne" na opakowaniach produktów spożywczych. Ale niektóre CFL dają ładne światło.

Możesz wskazać parę?

Istnieją dwie żarówki, których użyłbym w domu, aby zastąpić zwykłą 60-watową żarówkę, ale tylko w urządzeniach, które ukrywają żarówkę: Philips EnergySaver Twister Warm White 13W ($5, żarówkiurplus.com) oraz nowofanglowana dioda LED, Philips AmbientLED 25W A19 ($14, homedepot.com). Żarówki LED kosztują więcej, ale działają około dwukrotnie dłużej niż świetlówki kompaktowe.

A co ze światłami w łazience, do makijażu?

Idealnym scenariuszem jest oświetlenie po obu stronach lustra i nad nim, więc światło ląduje na twarzy z trzech kierunków, co pomoże wypełnić cienie.

Jaki jest najczęstszy błąd, który widzisz w kuchni?

Wiele razy, gdy ludzie remontują, umieszczają siatkę wbudowanych świateł w suficie na środku pomieszczenia. To nie oświetla przestrzeni, tylko podłogę. Nie potrzebujesz świateł w środku kuchni. Potrzebne jest światło skierowane na liczniki, wyspy i fronty szaf. I myślę, że światła halogenowe pod szafkami są błędem. Są zbyt gorące. Zamiast tego użyłbym świetlówek liniowych lub lamp LED.

Jakieś łatwe sztuczki?

Lekkie powierzchnie pionowe, jak np. dzieła sztuki, a nawet sama ściana. Sprawia, że w pokoju jest jasno. (Wyobraź sobie galerię sztuki: ściany są zawsze jasne.) W przypadku dramy, spróbuj umieścić światło na podłodze za meblem.

Wskazówki dotyczące oświetlenia zewnętrznego?

Potrzebujesz oświetlenia zadaniowego do grilla, oświetlenia stopniowego do schodów i oświetlenia otoczenia, np. kinkiety ścienne. Ale nie przesadzaj z tym - nie chcesz zabić uczucia przebywania na zewnątrz w nocy. Jest też oświetlenie dla pobliskich roślin lub drzew. Może zechcesz też zapalić kilka drzew dalej na zewnątrz. W niektórych ustawieniach, może być strasznie, kiedy czuje się, że jest taka wielka ciemność na zewnątrz.

Czy używasz świateł słonecznych?

Nie działają zbyt dobrze, więc ich nie używam.

Co cię najbardziej inspiruje?

Naturalne wydarzenia oświetleniowe, takie jak wschody, zachody słońca, światło na wodzie.

Jaka jest najtańsza, najszybsza naprawa przy największym wpływie?

Zmiana wszystkich przełączników na ściemniacze.

Opisz najmniej pochlebne oświetlenie, jakie możesz sobie wyobrazić.

Jasne światło dolne bez innych źródeł światła w pomieszczeniu. To daje ci długi cień pod nosem i głębokie cienie pod oczami. Z drugiej strony, pojedyncze światło świecące na twojej twarzy też nie jest świetne. To jak horror. Ale jeśli chcesz opowiedzieć straszną historię, to tak należy postąpić.

Socialmedia

Warte uwagi

Subwoofer 101: Jak ustawić i skonfigurować...

Niezależnie od tego, czy jest to dźwięk tłumu ryczącego w ostatnich chwilach wielkiej gry, czy też pełna akcji scena pościgu w ulubionym filmie, dźwięk króluje w dziedzinie rozrywki i...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .