8 Zalety oświetlenia LED Oświetlenie LED

Udostępnij:

Dowiedz się, dlaczego pożegnanie z technologią fluorescencyjną, halogenową i innymi technologiami ma sens. 

Diody LED omijały rynek oświetlenia konwencjonalnego z wielu powodów, w szczególności z wielu powodów, takich jak wydłużona żywotność, mniejsze zużycie energii i niższe wymagania w zakresie konserwacji. Do 2030 r. DOE szacuje, że oświetlenie LED może zaoszczędzić 190 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, co odpowiada kwocie 15 miliardów dolarów. W miarę jak cena zakupu lamp i opraw nadal spada, coraz więcej menedżerów obiektów poszukuje możliwości modernizacji swoich systemów oświetleniowych za pomocą diod LED, biorąc pod uwagę ich liczne zalety w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Poniżej przedstawiono osiem korzyści, które powinni rozważyć wszyscy decydenci sklepów:

1 | Efektywność energetyczna

Lampy LED zużywają około 50 procent mniej energii elektrycznej niż tradycyjne lampy żarowe, fluorescencyjne i halogenowe, co przekłada się na znaczne oszczędności kosztów energii, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń z włączonymi światłami przez dłuższy czas. Diody LED kierują światło w określonym kierunku, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które emitują światło i ciepło we wszystkich kierunkach (ponieważ diody LED są zamontowane na płaskiej powierzchni, emitują światło raczej półkuliste niż sferyczne). Ta zdolność oświetlenia kierunkowego redukuje straty światła i energii.

2 | Przedłużony okres użytkowania

W przeciwieństwie do oświetlenia żarowego, diody LED nie "wypalają się" ani nie zawodzą, a jedynie przyciemniają się w czasie. Jakość diod LED ma oczekiwaną żywotność 30.000-50.000 godzin lub nawet dłużej, w zależności od jakości lampy lub oprawy. Typowa żarówka żarowa trwa tylko około 1000 godzin; porównywalna świetlówka kompaktowa trwa od 8000 do 10 000 godzin. Przy dłuższej żywotności operacyjnej, diody LED mogą zmniejszyć koszty pracy związane z wymianą żarówek w sytuacjach komercyjnych, osiągając niższy poziom konserwacji systemu oświetlenia.

3 | Praca w niskich temperaturach

Diody LED kochają zimno, w przeciwieństwie do świetlówek. W niskich temperaturach do uruchomienia świetlówek wymagane jest wyższe napięcie, a strumień świetlny (postrzegana moc lub natężenie światła) jest zmniejszany. W przeciwieństwie do tego, wydajność diod LED wzrasta wraz ze spadkiem temperatury pracy. Dzięki temu diody LED nadają się do stosowania w lodówkach, zamrażarkach i chłodniach, a także w zastosowaniach zewnętrznych, takich jak parking, obrzeża budynków i oznakowanie. Test DOE diodowego światła w obudowie chłodzonej zmierzył o 5 procent wyższą skuteczność (wydajność źródła światła w lumenach na wat, jak mile na galon) w temperaturze -5°C, w porównaniu do pracy w temperaturze 25°C.

4 | Trwałość

Bez żarówek i obudów szklanych, diody LED są odporne na stłuczenie i w dużej mierze odporne na wibracje i inne uderzenia. Tradycyjne oświetlenie jest zazwyczaj zawarte w szklanej lub kwarcowej obudowie zewnętrznej, która może być podatna na uszkodzenia. Z drugiej strony, diody LED nie używają zazwyczaj żadnego szkła, zamiast tego są zamontowane na płytce drukowanej i połączone lutowanymi przewodami, które mogą być narażone na bezpośrednie uderzenia, ale nie bardziej niż telefony komórkowe i podobne małe urządzenia elektroniczne.

5 | Natychmiastowe włączanie

Większość lamp fluorescencyjnych i HID nie zapewnia pełnej jasności w momencie ich włączenia, a wiele z nich wymaga trzech minut lub więcej, aby osiągnąć maksymalną wydajność świetlną. Diody LED zapalają się przy 100-procentowej jasności niemal natychmiast, bez opóźnienia ponownego uderzenia. Może to być korzystne po przerwie w dostawie prądu lub w każdej chwili, gdy pracownicy otwierają budynek we wczesnych godzinach porannych, gdy na zewnątrz jest jeszcze ciemno.

6 | Szybka jazda na rowerze

Tradycyjne źródła światła mają zazwyczaj krótszą żywotność, im bardziej są włączane i wyłączane, natomiast diody LED nie są narażone na gwałtowne zmiany cyklu życia. Oprócz migających wskaźników świetlnych, możliwość ta sprawia, że diody LED doskonale nadają się do stosowania z czujnikami obecności lub światła dziennego.

7 | Sterowanie

Potrzeba więcej niż kilku dolarów, aby można było przyciemnić komercyjne systemy oświetlenia fluorescencyjnego, ale diody LED, jako urządzenia półprzewodnikowe, są z natury kompatybilne ze sterownikami. Niektóre diody LED można nawet przyciemniać do 10 procent strumienia świetlnego, podczas gdy większość lamp fluorescencyjnych osiąga tylko około 30 procent pełnej jasności. Diody LED oferują również ciągłe, w przeciwieństwie do stopniowego ściemniania (gdzie przejście ze 100 do 10 procent strumienia świetlnego jest płynne i bezszwowe, nie warstwowe).

8 | Brak emisji promieniowania IR lub UV

Mniej niż 10 procent mocy zużywanej przez żarówki jest faktycznie zamieniane na światło widzialne; większość mocy jest zamieniana na podczerwień (IR) lub promieniowanie cieplne. Nadmierne ciepło i promieniowanie ultrafioletowe (UV) stanowi zagrożenie poparzeniem ludzi i materiałów. Diody LED nie emitują praktycznie żadnej podczerwieni ani promieniowania UV. Szybki postęp w technologiach oświetlenia LED, wraz z dalszymi usprawnieniami na horyzoncie, zaowocował obniżeniem kosztów i zwiększoną niezawodnością diod LED. I choć kuszące może być założenie, że diody LED są właściwym wyborem dla wszystkich zastosowań ze względu na ich efektywność energetyczną, wybór powinien opierać się na kombinacji czynników, w tym jakości i dystrybucji światła, ściemniania i oczekiwanej żywotności.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wybrać męski portfel skórzany?

Mężczyźni często mają tendencję do łączenia stylów. Niestety, bywa i tak, że robią to co najmniej nieumiejętnie. Niejednokrotnie możemy obserwować panów, którzy mogą się...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .