Jak wybrać idealny karmnik dla ptaków?

Udostępnij:

Jeśli jesteśmy już gotowi na dokarmianie ptaków, a przy tym mamy informacje na temat tego, co powinno być serwowane w karmniku, możemy zdecydować się na odpowiednie rozwiązanie. Oferta nie jest uboga, warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat. Jeśli zależy nam na naprawdę solidnym karmniku, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być przeanalizowanie go z ptasiej perspektywy. To, co nam przypada do gustu, im wcale nie musi się podobać. Jeśli więc karmnik ma spełniać powierzone mu funkcje, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ptaki odwiedzające taką stołówkę mają odpowiednio duże pole widzenia.

Akcesoria dla ptaków

Nawet w trakcie jedzenia ptaki często się płoszą, odlatują w inne miejsca, a potem wracają, powinny więc jak najlepiej widzieć to, co dzieje się wokół karmnika. Pozwoli im to na zachowanie spokoju, a i posiłek nie przyniesie im strat. Ptaki nie lubią też bardzo ciasnych karmników, te bowiem są postrzegane przez nie przede wszystkim jako pułapki, a więc miejsca, z którymi lepiej nie mieć wiele do czynienia. Karmnik powinien być przy tym rozwiązaniem o nieskomplikowanej budowie, musimy bowiem pamiętać, że raz na jakiś czas będziemy go myć. Jeśli dokarmiamy ptaki, w jednym miejscu pojawia się przecież wielu osobników, co może prowadzić zarówno do przenoszenia chorób, jak i pasożytów.

Karmnik musi być też skonstruowany w sposób, który będzie chronił karmę przed szkodliwym wpływem wilgoci. Oczywiście, hermetyczne karmniki nie istnieją, warto więc raz na jakiś czas upewnić się, czy w naszym nie zalega wilgotna karma. Jeśli tak się dzieje, koniecznie powinniśmy się jej pozbyć. Nie zapominajmy i o tym, że o jakości karmnika w dużej mierze przesądza to, na powitanie jakich ptaków jest on przygotowany. Te małe poradzą sobie w każdej przestrzeni, większe mogą mieć jednak pewne problemy. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki typ karmnika wybrać, możemy korzystać tak z karmnika z drewna, jak i z podwieszanej kuli oraz z karmnika tubowego. Punkt zaczepienia jest niezbędny, nie musi być jednak przesadnie duży. Ziarnojady są ptakami nieco bardziej wymagającymi. Nie są ani tak sprawne, ani tak bystre, jak sikory, a co za tym idzie najlepiej zainwestować w ich przypadku w nieskomplikowany karmnik drewniany, szybko nauczą się bowiem z niego korzystać.

 

Socialmedia

Warte uwagi

Subwoofer 101: Jak ustawić i skonfigurować...

Niezależnie od tego, czy jest to dźwięk tłumu ryczącego w ostatnich chwilach wielkiej gry, czy też pełna akcji scena pościgu w ulubionym filmie, dźwięk króluje w dziedzinie rozrywki i...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .