Jak wybrać najlepszy gramofon?

Udostępnij:

Woziłem ciężką skrzynię płyt w całym kraju od domu do domu przez ponad dwie dekady. Dlaczego? Ponieważ cenię sobie ciepło i szczegółowość klasycznych albumów, które zbierałem przez lata. Ale nie tylko archiwizuję - cały czas znajduję i kupuję nowe ulubione albumy.

Czy jesteś nowy w grze winylowej, czy doświadczony kolekcjoner w poszukiwaniu aktualizacji, ten artykuł da ci wiedzę potrzebną do dokonania właściwego wyboru przy zakupie gramofonu.

Co to jest gramofon?

Każdy gramofon robi dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze, zapewnia stabilną platformę, która obraca rekordy ze stałą prędkością. Po drugie, umożliwia śledzenie przez igłę przez rowek zapisu i "odczytywanie" zapisanych informacji. Poza tym, istnieje duża różnorodność materiałów i konstrukcji, które mogą mieć wpływ na to, jak to brzmi.

Co dostajesz, gdy wydajesz więcej?

Jeśli zamierzasz zainwestować w płyty, aby uzyskać wspaniały dźwięk analogowy, powinieneś odtworzyć je na czymś lepszym niż modny odtwarzacz płyt all-in-one kupiony w sklepie z odzieżą. Jakość budynków i materiałów, z których są wykonane, ma ogromne znaczenie przy wyborze stołu obrotowego. Ta lista wskazuje kluczowe funkcje, które sprawiają, że jeden gramofon brzmi lepiej niż inny.

Dobre (zazwyczaj poniżej 400 dolarów)

 • aluminiowy talerz i ramię rezonansowe
 • niektóre plastikowe części ciała
 • praca automatyczna
 • wejściowa kaseta
 • wbudowany przedwzmacniacz

Lepiej (400-800 dolarów)

 • ramię z włókna węglowego
 • talerz stalowy lub akrylowy
 • obsługa ręczna
 • wkład średniej jakości
 • ciężki cokół (podstawa)

Najlepsze (od 800 dolarów)

 • materiały egzotyczne, czasami opatrzone znakiem towarowym w talerzu, łożyskach i innych częściach.
 • Wysokiej klasy kaseta
 • zaawansowana inżynieria montażu ramion, cokołu, okablowania itp.
 • brak wbudowanego przedwzmacniacza

Napęd pasowy a napęd bezpośredni

W ten sposób dowiesz się, jak silnik jest podłączony do talerza i dlaczego ma to znaczenie.

Profesjonalni DJ-owcy uwielbiają stoły obrotowe z napędem bezpośrednim, ponieważ przyspieszają one niemal natychmiast po włączeniu silnika, a talerz obraca się bez oporów, gdy silnik jest wyłączony.

Jeśli nie jesteś DJ-em, będziesz chciał stolik z napędem pasowym. Elastyczna taśma połączona z silnikiem obraca talerz, co eliminuje hałas silnika i pomaga wydobyć więcej niuansów z nagrania.

Kartridż

Większość stołów obrotowych jest dostarczana z wkładką wstępnie zamontowaną na ramieniu. Wkładka zawiera rysik - który większość z nas przypadkowo nazywa "igłą" lub "pickupem" - który odczytuje rowki płyty i wydaje dźwięk. Dostarczona wkładka jest zazwyczaj dobrym wyborem dla początkujących, ale wielu miłośników muzyki woli ulepszać, aby uzyskać jeszcze lepsze osiągi.

Przedwzmacniacz gramofonowy

Sygnał wyjściowy wytwarzany przez wkładkę jest bardzo precyzyjny, ale również bardzo słaby. Dlatego też gramofon musi być zasilany przez przedwzmacniacz gramofonowy, aby osiągnąć poziom, który może sprawić, że muzyka wyjdzie z głośników. Przedwzmacniacz gramofonowy może być wbudowany w "stół, wbudowany w odbiornik, wbudowany w zasilany głośnik lub umieszczony w osobnym komponencie.

Zewnętrzny przedwzmacniacz dodaje do szafy kawałek sprzętu, ale jeśli używasz najwyższej klasy kasety, ten poziom szczegółowej kontroli pomoże Ci w pełni wykorzystać Twoją inwestycję. Często daje Ci to możliwość wyboru, czy chcesz użyć ruchomego magnesu, czy też ruchomej kasety z cewką.

Ręczny kontra automatyczny

Ta funkcja pozwala wiedzieć, jak wiele trzeba będzie interakcji z gramofonem w momencie rozpoczęcia i zakończenia odtwarzania płyty.

Ręcznie: Za pomocą dźwigni ręcznej można fizycznie podnieść wahacz i umieścić igłę w rowku ołowiu płyty i zdjąć ją na końcu boku. Zautomatyzowany mechanizm może wprowadzić hałas, więc obsługa ręczna jest standardem dla tych, którym bardziej zależy na jakości dźwięku niż na wygodzie.

Półautomatyczne: Możesz zacząć od ręcznego opuszczania wahacza. Po zakończeniu nagrywania, gramofon zwraca ramię rezonansowe i wyłącza silnik. Nie musisz się martwić, że trzpień pomiarowy uderza w koniec rowka, gdy wykonujesz zadanie po łokcie.

W pełni automatyczna: W pełni zautomatyzowany stół obrotowy umożliwia naciśnięcie przycisku i odejście od niego. Ramię tonu przesuwa się do pozycji i delikatnie upuszcza igłę na krawędź czołową płyty. Po zakończeniu ostatniego utworu ramię tonowe podnosi się, powraca do pozycji spoczynkowej i wyłącza silnik.

Wyjście USB

Kupujesz gramofon, bo cenisz dźwięk analogowy. Jednak niektóre "stoły mają funkcję, która umożliwia tworzenie cyfrowych kopii ulubionych albumów, dzięki czemu można je zachować i zabrać ze sobą muzykę, gdy wychodzisz z domu. Jeśli to brzmi dobrze, poszukaj gramofonu z wyjściem USB.

Ważne specyfikacje

Oglądając zdjęcia gramofonu nie dowiesz się zbyt wiele o tym, jak działa w porównaniu z innymi modelami. Producenci używają pewnych ezoteryczno-brzmiących specyfikacji, aby pomóc Ci dokonać porównań, więc zastanówmy się, co każdy z nich oznacza.

Stosunek sygnału do szumu: Mierzy ile hałasu tła słyszysz. Wyższa liczba jest tu lepsza, ponieważ chcesz więcej sygnału muzycznego niż szumu. Poszukaj czegoś powyżej 65dB.

Prędkość odtwarzania: Większość stołów obrotowych daje możliwość pracy z prędkością 33-1/3 i 45 obr/min. Jeśli kupisz "stół do przędzenia 78s, poradzi sobie z nowoczesnymi prasami "mikrorowkowymi", ale nie starszymi archiwalnymi nagraniami. Upewnij się, że otrzymasz specjalistyczną kasetę, która jest wyposażona do obsługi szerszych rowków tych coraz rzadszych płyt.

Wow and flutter: Ta specyfikacja mówi ci, jak dokładnie gramofon obraca talerz. Zbyt duże odchylenie może spowodować słyszalny efekt falowania. Niższa liczba jest tu lepsza, najlepiej poniżej 0,25%.

Spajanie stołu obrotowego z głośnikami

Tradycyjny - i wciąż bardzo popularny - sposób słyszenia dźwięku z płyty polega na podłączeniu wyjścia przedwzmacniacza do odbiornika z wejściem gramofonowym lub zestawem przedprocesor/wzmacniacz mocy i słuchaniu go przez parę głośników wieżowych lub półkowych. Taka konfiguracja zapewnia doskonałe rezultaty, ale może być kosztowna i zajmować dużo miejsca.

Jako mieszkaniec mieszkania sam, cieszyłem się łącząc mój Pro-Ject Debut Carbon z parą głośników stereo zasilanych Klipsch Reference R-41PM. Głośniki mają potrzebne mi połączenia i wbudowany zasilacz, więc nie muszę robić miejsca na żadne inne komponenty. Producenci zasilanych głośników często wbudowują przedwzmacniacz gramofonowy jako ukłon w stronę miłośników winylu.

Niektórzy producenci dodają wbudowane funkcje bezprzewodowe, aby zwiększyć elastyczność. Popularny model Audio-Technica LP-60XBT (i inne) posiada wygodne wyjście Bluetooth®. Gramofon Yamaha TT-N503 ma wbudowany moduł MusicCast, który pozwala umieścić gramofon w dowolnym miejscu i bezprzewodowo przesyłać muzykę do kompatybilnych głośników w całym domu.

Socialmedia

Warte uwagi

Zaawansowane systemy sterowania oświetleniem

Zaawansowane systemy sterowania oświetleniem (ALCS) zapewniają sterowanie sieciowe i monitorowanie podłączonych opraw poprzez wbudowane funkcje pomiaru i raportowania systemu. Te zaawansowane...

Lampa wisząca

Oświetlenie pomieszczeń

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .