Kolumny stojące czy podłogowe: które głośniki należy kupić?

Udostępnij:

Pytanie, czy kupić głośniki stojące czy stojące, jest jednym z najwcześniejszych i najbardziej fundamentalnych czynników, które trzeba będzie wziąć pod uwagę decydując się na zakup głośników. To będzie kierować resztą swoich badań, a więc zasługuje na dogłębne spojrzenie.

Poniżej zebraliśmy osiem pytań, na które odpowiedzi mogą mieć kluczowe znaczenie, w zależności od konkretnej sytuacji. Ale zignorowanie któregokolwiek z nich może sprawić, że będziesz marnował pieniądze na coś, co nie jest dla ciebie odpowiednie.

Jaki jest twój budżet?

Zacznijmy od najbardziej oczywistego pytania. Jeśli szukasz okazji, która brzmi świetnie, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz patrzeć na głośniki montowane na stojąco. Nie tylko dlatego, że płacisz za więcej drewna lub dodatkowych kierowców, ale raczej dlatego, że trudniej jest zaprojektować najlepsze podłogówki za tę samą cenę, co w przypadku mniejszych głośników. 

Większa obudowa może równać się z bardziej niepożądanym rezonansem - prowadząc do większych zniekształceń, trudności w kontrolowaniu dynamiki itp.

Po stronie odwrotnej, głośniki montowane na stojąco będą musiały być sparowane z odpowiednimi podstawkami, więc trzeba to uwzględnić. Po tych niezbędnych dodatków, kilka naprawdę błyskotliwych stoisk budżetowych może skończyć się oszczędzając pieniądze na równoważnej cenie pary stojaków.

Ile masz miejsca?

To może być pytanie typu make-or-break. Nie chodzi tu o powierzchnię zajmowaną przez głośniki - nawet najbardziej smukłe głośniki montowane na stojąco zajmują tyle samo miejsca na podłodze, co para wież na niektórych przyzwoitych stojakach - ale o to, ile miejsca głośniki muszą oddychać.

Istnieje wiele ogólnie niefrasobliwych głośników, które nie mają nic przeciwko temu, aby ich plecy były blisko ściany, ale przez większość czasu można uzyskać najlepsze osiągi, umieszczając je w pokoju. Choć nie ma twardej i szybkiej reguły, często im większy głośnik, tym więcej miejsca potrzeba na jego pracę.

Mniejsze stojaki mogą zazwyczaj chować się ciaśniej, więc nie ma sensu kupować ogromnej pary stojaków, jeśli ich prezentacja będzie podcierana przez rozmiar twojego łóżka.

Jak głośno możesz iść?

W przeciwieństwie do przekonania zespołów pubowych na całym świecie, zwiększona objętość nie sprawia, że wszystko brzmi lepiej. Ale jeśli Twój salon jest wielkości boiska do piłki nożnej, czy te podstawowe głośniki półkowe naprawdę będą w stanie wypełnić go dźwiękiem?

Każdy głośnik ma swoje słodkie miejsce na głośność. Więc jeśli przepracowujesz parę stojaków lub głodujesz parę stojaków, po prostu nie uzyskasz najlepszego zwrotu z pieniędzy pod względem osiągów brzmieniowych.

Do czego ich używasz?

Więc masz szczęście, że możesz wydać pieniądze na to, co lubisz, ale prawdopodobnie nadal będziesz chciał zrobić każdy odcinek za grosz. Jeśli Twoje nowe głośniki są czymś więcej niż tylko słuchem muzyki, w szczególności w kinie domowym, może to przechylić równowagę w kierunku większej obudowy.

Statywy mogą być odpowiednie dla Twoich potrzeb w zakresie hi-fi, ale czy uzyskanie pary głośników o większej mocy pozwoli Ci zaoszczędzić na zakupie drugiego zestawu audio do maratonów filmów akcji?

Jak nisko musisz jechać?

Przetestowaliśmy mnóstwo mniejszych głośników, w których reakcja na niskie częstotliwości była niezwykle imponująca, więc jeśli chcesz poczuć swój wewnętrzny dudnienie, nie musisz iść tak daleko, jak byśmy się spodziewali.

To powiedziawszy, większe szafki pary stojaków powinny dostarczać mocniejszy, choć nie jednolicie precyzyjny bas, tak aby można było pójść dalej, jeśli dolne częstotliwości są głównym problemem.

Jeśli jednak inne sekcje tej funkcji skłaniają Cię w kierunku mniejszego zestawu głośników, zawsze istnieje możliwość kuratorowania systemu 2.1 - łącząc je z przyzwoitym subwooferem, aby dać im trochę dodatkowego spawania.

Jaki jest twój zestaw partnerski?

Niezależnie od tego, czy kupujesz stojaki czy stojaki, zestaw partnerski będzie miał znaczenie. To może mieć coś wspólnego z budżetem - nie ma sensu współpracować z ogromnymi wieżami z mikrosystemem o obniżonej cenie - ale także z ilością energii, jaką może dostarczyć do nich Twój wzmacniacz.

Innym sposobem spojrzenia na to jest to, czy głośniki, które chcesz kupić, dadzą Ci miejsce na przyszłe aktualizacje w pozostałej części systemu.

Jeśli już myślisz o potężniejszym wzmacniaczu jako następnym zakupie, możesz rozważyć bardziej kompetentną parę głośników, które pokażą swoje mięśnie w dłuższej perspektywie czasowej.

Jak będą wyglądać?

Podczas gdy nasze oceny dotyczą przede wszystkim dźwięku, często przekazujemy komentarz na temat estetyki produktu. Aspekty takie jak słaba budowa lub brak funkcji mają znaczenie i mogą obrabować świetnie brzmiący produkt gwiazdy.

Oczywiście jest wiele przyciągających wzrok stojaków i stojaków - zarówno z dobrych, jak i złych powodów - ale głównym punktem jest to, że nie chcesz, aby Twoje głośniki wyglądały głupio w pokoju.

Jeśli wstydzisz się patrzeć na głośniki, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że spędzisz mniej czasu na ich słuchaniu.

A co z ustawieniem?

Długo pisaliśmy o ustawianiu głośników, zarówno na potrzeby odtwarzania dźwięku stereo, jak i kina domowego, ale nigdy nie przegapimy okazji, aby ponownie podkreślić znaczenie starannej instalacji.

W tym przypadku oznacza to, że musisz wziąć pod uwagę koszt dedykowanych stojaków głośnikowych dla każdego stojaka i być sumiennym w mocowaniu stóp i kolców do pary stojaków podłogowych.

Miejmy nadzieję, że pomierzyłeś już swój pokój, aby zapewnić, że nowe głośniki - i przestrzeń, którą muszą wykonać w najlepszy możliwy sposób - będą mogły być odpowiednio rozmieszczone. Jednak, choć instrukcja obsługi produktu jest zawsze świetnym punktem wyjścia, pozycjonowanie polega na eksperymentowaniu i dostrajaniu.

Typ głośnika, który według ciebie najlepiej brzmiałby w twoim pokoju, może okazać się nieodpowiedni, więc skorzystaj z okazji, jeśli możesz pożyczyć parę, aby wypróbować w domu.

Następnie, jeśli nadal nie możesz zdecydować, czy chodzi o podłogę czy o głośniki montowane na stojąco, będziesz musiał odwiedzić lokalnego dealera i wypróbować kilka opcji w samym sklepie.

Może to zająć trochę więcej czasu niż planowałeś, ale jest wiele gorszych sposobów na spędzenie popołudnia, prawda?

Socialmedia

Warte uwagi

Zalety i wady diod LED

LED (Light Emitting Diodes) to najnowszy i najbardziej ekscytujący postęp technologiczny w branży oświetleniowej, który pojawił się stosunkowo niedawno i zyskał popularność na naszym...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .